Kontrast
Czcionka

Mieszkańcy

Przesuń palcem w lewo lub w prawo, aby zobaczyć więcej

Poradnik

Chcesz dowiedzieć się, jak racjonalnie korzystać z ciepła i przy tym płacić mniej za komfort, którego oczekujesz? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek. To proste i naprawdę się opłaca!

więcej
Meble zasłaniające kaloryfer

Nie zasłaniaj kaloryfera

Najważniejszym założeniem w oszczędzaniu energii jest jej niemarnowanie. Gdy zasłaniasz kaloryfer, zakłócasz prawidłowy przepływ ciepła w pokoju. Dlatego urządzając mieszkanie, nie zakrywaj grzejników meblami i grubymi zasłonami. Zadbaj o prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza w swoim mieszkaniu.

Zgłoszenia

Biuro Obsługi Klienta PEC czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Całodobowo zgłoszenia przyjmuje również Pogotowie Ciepłownicze pod numerem 993.

    Formularz zgłoszenia usterki






    FAQ

    Najczęściej zadawane pytania.

    zobacz więcej odpowiedzi
    Najczęściej zadawane pytania

    Sezon grzewczy rozpoczyna się i kończy w momencie zgłoszenia przez odbiorców lub administratorów potrzeby włączenia/wyłączenia ogrzewania w budynkach.

    Gdy niska temperatura zewnętrzna utrzymuje się przez kilka dni lub lokatorzy zgłaszają potrzebę ogrzewania mieszkań, jest to sygnał dla zarządcy nieruchomości, że czas rozpocząć sezon grzewczy na osiedlach. Administratorzy przyjmują często umowne granice wysokości spadku dziennej i nocnej temperatury na zewnątrz, wpływającej na włączenie ogrzewania w budynkach.

    Automatyka pogodowa, która funkcjonuje w węzłach będących własnością PEC, włącza lub wyłącza węzeł w zależności od temperatury. Urządzenia te analizują potrzeby budynku w odniesieniu do warunków zewnętrznych. Automatyka jest szczególnie pomocna w okresach przejściowych; w przypadku nagłego ochłodzenia we wrześniu czy czerwcu, np. w nocy lub nad ranem, uruchamia ogrzewanie budynku, a w momencie wzrostu temperatury zewnętrznej, np. o godz. 10.00 rano ogrzewanie zostanie wyłączone. Minimalizuje to koszty ogrzewania budynku oraz pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego w budynku przez cały rok, ponadto istotnie wpływa na stan techniczny budynku, a przede wszystkim zdrowie jego mieszkańców.  Utrzymanie odpowiedniej temperatury chroni przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynku grzybami na ścianach wewnętrznych oraz elewacjach. Dogrzane mieszkanie pozwala uniknąć przeziębień, na które jesteśmy szczególnie narażeni w tak zwanych okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią. Całoroczne ogrzewanie to również większe bezpieczeństwo. Dzięki automatycznej dostawie ciepła, nie ma konieczności inwestowania w dodatkowe rozwiązania grzewcze, takie jak grzejniki elektryczne.

    Przedsiębiorstwo ciepłownicze jest zobowiązane do przedkładania Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE) taryfy dla ciepła do zatwierdzenia. Proces zatwierdzania taryfy związany jest ze szczegółową kontrolą kosztów uzasadnionych firmy i weryfikacją kalkulacji nowych cen. URE weryfikuje przestrzeganie przepisów oraz równoważy interesy dostawców i odbiorców ciepła.

    Więcej informacji o taryfie dla ciepła w sekcji Taryfa dla ciepła.

    Zamówiona moc cieplna to ustalona przez odbiorcę największa moc cieplna, jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych, która zgodnie z warunkami technicznymi oraz wymaganiami technologicznymi dla tego obiektu jest niezbędna do zapewnienia:

    • pokrycia strat ciepła w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach,
    • utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych,
    • prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji.

    Konieczność zamawiania mocy cieplnej przez każdego odbiorcę narzuciło Prawo energetyczne, wprowadzając nowe zasady rozliczeń za ciepło, w tym opłaty za zamówioną moc jako element rozliczenia. Określenie prawidłowej wielkości mocy zamówionej jest bardzo ważne. Konsekwencją zbyt małej mocy zamówionej może być niedogrzanie pomieszczeń w budynku, a także brak odpowiednich parametrów ciepłej wody użytkowej.

    Zamówiona moc cieplna jest ustalana przez odbiorcę co najmniej na okres 12 miesięcy. Warunkiem zmiany wielkości zamówionej mocy cieplnej określonej w umowie jest złożenie wniosku przez odbiorcę w terminie do 31 maja danego roku kalendarzowego, z mocą obowiązywania od 1 września tego samego roku.

    Określenie ilości dostarczanego ciepła odbywa się na podstawie odczytów wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych zamontowanych u odbiorcy, wyszczególnionych w warunkach technicznych dostarczania i odbioru ciepła.

    Węzeł cieplny to połączone ze sobą urządzenia lub instalacje służące do zmiany rodzaju lub parametrów nośnika ciepła dostarczanego z przyłącza oraz regulacji ilości ciepła dostarczanego do instalacji odbiorczych.

    Zadaniem węzła jest podgrzanie zimnej wody znajdującej się w instalacji budynku cie­plej­szą wodą pocho­dzącą z sys­temu ciepłowniczego. Węzeł cieplny poprzez wymiennik ciepła oddaje część swojego ciepła wprost do instalacji centralnego ogrzewania, rozprowadzającej ciepłą wodę do kalo­ry­fe­rów w całym budynku.

    Po odda­niu cie­pła w wymien­niku, schłodzona woda wraca ruro­cią­gami do elektrocie­płowni lub ciepłowni, gdzie zostaje ponow­nie ogrzana i cały pro­ces powta­rza się. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników, którzy otrzymują wysokiej jakości produkt w postaci ciepła i ciepłej wody o każdej porze i zawsze w odpowiedniej temperaturze.

    Magazyn ciepła systemowego

    Zdjęcie do artykułu Ciepłownicy przygotowani na sezon grzewczy

    Ciepłownicy przygotowani na sezon grzewczy

    Większość przedsiębiorstw ciepłowniczych już we wrześniu zakończyła prace remontowe i inwestycyjne, tak by odbiorcom zapewnić stabilne dostawy ciepła w nadchodzącym…

    Zdjęcie do artykułu LPEC SA od 60 lat łączy nas ciepło

    LPEC SA od 60 lat łączy nas ciepło

    Minęło 60 lat od powstania Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. LPEC zarządza jedną z najnowocześniejszych sieci ciepłowniczych w kraju. Dostarcza ciepło…

    Zdjęcie do artykułu Nie marnuj ciepła. Zatrzymaj je w domu!

    Nie marnuj ciepła. Zatrzymaj je w domu!

    Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, ciepło systemowe popłynęło do naszych mieszkań. Jak rozsądnie i efektywnie korzystać z ciepła, by…

    Zdjęcie do artykułu Ciepłownicy chcą zmienić ciepło na dobre

    Ciepłownicy chcą zmienić ciepło na dobre

    Tegoroczna edycja kampanii edukacyjnej „20 stopni” koncentruje się na ekologicznych rozwiązaniach w ciepłownictwie i zwraca uwagę na kluczową rolę codziennych…